İşletme Rehberi

Kobi Ajanda

Firma Rehberi Nedir?

Firma rehberi nedir? firma rehberi ne işe yarar? Günümüz iş dünyası açısından, firma rehberi önemi hakkında bilgilendirme, firma rehberleri genel bir tanımla; Ürün veya hizmet sunan işletmeleri, tüketicilerle ortak bir noktada buluşmalarını sağlayan genel bir platformdur.

Firma Rehberi Nedir? Sorusunu açıklamak gerekirse, geleneksel firma rehberleri, belli bir bölgeyi kapsama alan ve sadece işletmelerin, telefon numarası ve adresinin yer aldığı, fiziki kitapçıklardı. Ayrıca, bunları bulabilmek zahmet isteyen bir uğraştı. Arama, bulma ve değerlendirme kavramlarının, çok daha işlevsel hale geldiği internet dünyasında; Rehberler fayda sağlayan bir platform olarak, üreticiye ve tüketiciye kolaylık yaratmaktadır.

Oldukça, pratik bir avantaja sahip olan rehber platformu ile bireyler hiçbir zahmete başvurmadan, bölge ve sektör kriterleri doğrultusunda, aranılan hizmeti gerçekleştiren işletmeleri bulabiliyorlar. Bu işletmeler hakkında, video ve fotoğraf gibi tanıtım görsellerini, gözden geçirebiliyor ve diğerleriyle kıyaslamaya gidebiliyorlar.

Kısaca, her açıdan etkin bir referansınız oluyor.

Firma Rehberi Ne İşe Yarar?


Bir diğer açıdan bakıldığında, firma rehberleri, ürün, hizmet sunanlar ile müşteri ve tüketicinin daha hızlı, pratik bir şekilde buluşmasını sağlıyor. Dükkanları, sokakları dolaşarak fiyat alma, kalite kıyaslaması yapmanın devri kapandı. Herhangi bir arama motoruna aradığımız ürünü yazma devri de geçmek üzere. Çünkü, sektörel firma reklamı rehberleri var. Arama motorunda, ürün yada hizmet aramaktan, çok daha pratik bir fayda sağlıyorlar.

Firma rehberi ne işe yarar? Sağlam alt yapısı olan, web sitesi rehber dizinlerine kayıt olduğunuz zaman, ne işe yaradığını çok kolay öğrenebilirsiniz. Firma Rehberi hizmeti veren sitelerin, ne olduğunu ve ne tür firma rehberlerinden, nasıl reklam pazarlama desteği alabiliriz? Ne işe yaradığından bahsedelim biraz.

Genelde, belirli bir il yada semt için açılan, firma rehberleri ve ulusal firma rehberleri şeklinde sınıflandırılırsa, sanırım yanlış olmaz. Bu firma rehberlerinin, tek farkı sadece hedef kitlelerinin farklı olmasıdır. Bunun dışında bir farkları yoktur. Firma rehberlerinin kuruluş amacı, elbette bir çok farklı sektörde olduğu gibi, para kazanmaktır.

Ama, bazı firma rehberleri, doğrudan kar elde etmek yerine, link karşılığı yada siteye eklenen reklamlardan kar elde etmek suretiyle, firma ekleyen kişilerden herhangi bir ücret talep etmez.

Firmalar neden firma rehberlerine ekleme ihtiyacı duyarlar ?


Bunun sebebi, günümüz firmaları için çok bilindik olmakla beraber, tabi ki reklam ve pazarlamadır. Reklam ve pazarlama yapabilmek, tanınabilmek kazancın arttırılmasında büyük rol oynadığı için, eskiye nazaran, artık çok daha önemli bir hal almıştır. Bunun sebeplerinden biride, internet ortamında, reklam yapabilmenin hem daha kolay hemde çok daha az maliyetli olmasındandır. Uzun vadede, küçük yatırımlarla firma rehberi, reklam pazarlama hizmeti veren kaliteli ve yerli rehberlere katılarak, ücretli ücretsiz reklamınızı etkin bir şekilde yapabilirsiniz.

Ülkemizde, firma rehberleri farklı algılanmaktadır. Bu da firma rehberi hizmeti veren sitelerin, yanlış ve hedefsiz politikalarından kaynaklanmaktadır. Bazı rehberler var ki, kaliteli ve hedefli hizmeti ile firma reklamı yaparak, kayıt altında olan bütün firmalarını takip ederek başarıya ulaştırmaktadır.